DUYURULAR

Prof. Robert Edwards'ı kaybettik

Profesör Sir Rober Edwards (27 Eylül 1925-10 Nisan 2013) uzun bir hastalık sonrasında vefat etmiştir. Üreme Tıbbını şekillendiren bir kişiydi. Patrick Steptoe ile birlikte IVF teorisini ve uygulamasını gerçekleşmesinde öncülük etmiştir. Böylece onların sayesinde ilk tüpbebek olan Louise Brown 25 Temmuz 1978’de ve günümüze kadar 5 milyonun üstünde bebek doğmuştur. Profesör Edwards bu eseri için bir çok ödül ve ünvan almıştır. Bunun en önemlisi 2010 yılında Katolik Dünyasının karşı çıkmasına rağmen Fizyoloji ve Tıp alanındaki Nobel ödülü olmuştur. Daha sonra da 2011 yılında Şövalye ünvanını almıştır.

Profesör Edwards üreme tıbbının önünü açarken, uygarlık yolunda dünyaya çağ atlatan her bilim adamının karşılaştığı ciddi engellemelerle karşılaşmıştır. Çalışmalarına fon bulma yolunda çok çabalamış, Cambridge Üniversitesindeki arkadaşları tarafından çok eleştirilmiş ve Katolik Kilisesi gibi kurumlar çalışmalarını engellemeye çalışmıştır.

Üreme fizyolojisinin gelişmesinde, birçok çiftin bizlere onları çocuk sahibi olmaları nedeni ile şükran duymalarını, bunu her fırsatta belirtmelerini Edwards ve Steptoe’nun yılmayan ve inatçı çalışmalarına borçluyuz. Bugün bu güzel mesleği yapabiliyorsak onun ve arkadaşlarının sayesinde yapabiliyoruz.

Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz. Huzur içinde yatsın.