DUYURULAR

Camiamızı ve kamuoyunu bilgilendirme

Değerli Meslektaşlarımız ve Hastalarımız,

Son günlerde gerek basın organlarında gerekse sosyal medyada tüp bebek tedavilerinde etkinliği bilimsel olarak ispatlanmamış, hatta deneysel uygulamalar olarak kabul edilen işlemler yeni ve mucizevi tedavi yöntemleri olarak sunulmaktadır. Başta PRP, kök hücre uygulamaları, gebelik aşısı, ROSİ yöntemi (öncül sperm hücrelerinden tüp bebek tedavisi), doğal başlığı altında uygulanması önerilen ve zehirlenmelere de neden olabilecek bitkisel kür ve serum gibi uygulamaların ‘yerleşmiş, etkinliği ispatlanmış tedaviler’ olarak sunulması ülkemiz yasal düzenlemeleri bakımından suç unsuru taşımaktadır.

Ayrıca tıbbi etik açısından hastalara ölçüsüz umut vermesi gibi mahsurları göz önüne alındığında kabul edilemez bildirimleridir.

Ülkemizin üreme sağlığı ve infertilite alanında en  büyük uzmanlık derneği olarak hem meslektaşlarımızı hem de kamuoyunu yukarıda bahsedilen konularda uyarmak zorunluluğu doğmuş olup, bu konuda derneğimiz hukuk müşavirliğince yasal işlemler başlatılmıştır.

Hastalarımızın  hem güvenilir ve doğru bilgileri alabilmek, hem de merak ettikleri konularda soru sorabilmek için derneğimiz web sayfasından yararlanabileceklerini hatırlatır, ilgili tarafları da bilimsel etik ilkeler içerisinde ve hukuka uygun olarak davranma konusunda uyarmayı görev addederiz.

Saygılarımızla

Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği Yönetim Kurulu

 

Not:  Facebook sayfamızdaki konu için tıklayınız