DUYURULAR

Üreme Tıbbında Görüntüleme Özel İlgi Grubu

Hoş Geldiniz

Bu grubun amacı deneyimden bağımsız olarak jinekologların ultrason, MR gibi görüntüleme tekniklerini efektif olarak kullanabilmeleri için ek eğitimleri planlanmak ve görüntüleme tekniklerinin klinik uygulamalarında gelişmeyi sağlamak için araştırmaları teşvik etmektir.

Görüntüleme neden önemli ?
Jinekolojide görüntüleme, kliniği ve fizik muayeneyi tamamlayan araçlardandır. Jinekolojide görüntüleme ile tanısı konulabilen durumların/hastalıkların listesi her geçen gün artmaktadır. Görüntüleme, erken tanının, hastanın tedavisinin biçimlendirilmesinin, ameliyat öncesi planlama/haritalandırmanın en önemli basamağıdır. Ayrıca IVF tedavisinin tüm klinik aşamaları ultrason eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Ultrason kullanımına hakim olmanın hasta güvenliğini sağlamak ve komplikasyon oranlarını en aza indirmekte önemli etkisi vardır. Standart jinekolojik ultrason becerilerinin geliştirilmesi, 3boyut, sonohisterosonografi, doppler, MR tekniklerinin kulllanımının da eklenmesi ile birçok jinekolojik patolojinin birinci basamak tanı yöntemi invaziv yöntemlerin terkedilerek görüntülemenin ön plana geçmesini sağlamıştır. Grubumuz üreme tıbbı alanında görüntüleme tekniklerinin doğru kullanımını desteklemek ve geliştirmeyi hedeflemektedir.

Grubumuza deneyim ve becerilerini geliştirmek isteyen, Üreme tıbbında görüntüleme alanında araştırma yapmak isteyen tüm meslektaşlarımızı davet ediyoruz.

 

Üreme Tıbbında Görüntüleme Özel İlgi Grubu Koordinatörü

Doç. Dr. Ayşe Seyhan