DUYURULAR

Üreme Endokrinolojisi Özel İlgi Grubu

Hoş Geldiniz

Üreme Endokrinolojisi Özel İlgi Grubu olarak çalışma alanımız, kadın reprodüktif endokrinolojisi, over fizyolojisi (yumurtalık rezervi, prematür overyan yetmezlik, endokrin sistem anormallikleri, polikistik over sendromu- PCOS), ovülasyon indüksiyonu, intrauterin inseminasyon (IUI), over stimülasyonu (yumurtalık cevabı, stimülasyon protokolleri, trigger tipleri, yumurtalıkların aşırı uyarılması sendromu- OHSS),embriyo transferi, implantasyon ve luteal faz konularını kapsamaktadır.

Amacımız
Üreme Endokrinolojisi Özel İlgi Grubu ve faaliyetleri hakkında farkındalığı arttırmak, yeni yaklaşımlar ve konuları içeren araştırma projeleri yapmak ve meslektaşlarımıza yönelik eğitici faaliyetlerde bulunmaktır.

Aktivitelerimiz

  • Kongre öncesi kurslar düzenlemek
  • Bölgesel eğitici toplantılar düzenlemek
  • Alanımıza giren konularda güncel kılavuzlar hazırlamak
  • Bilimsel araştırma projeleri yürütmektir.

Grubumuz bu alanda çalışmak isteyen, söz konusu aktivitelerimizde yer almak isteyen tüm meslektaşlarımıza açıktır. Başvurularınız için ilgili platform sizlere daha sonra duyurulacaktır.

Üreme Endokrinolojisi Özel İlgi Grubu olarak ilk toplantımızı 17 Eylül 2022 tarihinde Ankara’da gerçekleştireceğiz. Programı yaparken amacımız, toplantı konularının tüm katılımcıların günlük pratikleri açısından yararlanabilecekleri doyurucu, güncel ve bilimsel içeriğe sahip olması idi. Alanında yetkin yurt içi ve yurt dışından katılımcılı konuşmacılara sahip olan, bilimsel programının her seviyeden meslektaşımıza hitap edeceğini düşündüğümüz toplantımıza ilgilenen herkesi bekleriz.

Prof. Dr. Mehtap Polat
Üreme Endokrinolojisi Özel İlgi Grubu Koordinatörü

ETKİNLİKLERİMİZ

Detaylar için tıklayınız
10 Kasım 2022 - TSRM 2022 Kıbrıs Kongre Öncesi Kurs

Üreme Endokrinolojisi Özel İlgi Grubu TSRM 2022 Kongre Öncesi Kursun Ardından

Sayın meslektaşlarım,
Üreme Endokrinolojisi Özel İlgi Grubu olarak, TSRM 2022 Kongresinde, Kongre öncesi kursumuzu gerçekleştirdik. Kurs programını oluştururken amacım, geleneksel kurs algısının dışına çıkarak, sadece mesleki kariyerinin başındaki meslektaşlarımızı değil, tüm yaş gruplarından kardeşlerimi, arkadaşlarımı ve Hocalarımı kapsayacak bir içerik hazırlamak idi. Bu kapsamda teorik anlatımın yanında, interaktif bir platform hazırlayarak, katılımcılarla birlikte günlük pratiğimizi konuşabileceğimiz, gerçek hasta örnekleri üzerinden yaptığımız uygulamaları paylaşabileceğimiz ve fikir alışverişinde bulunabileceğimiz bir gün planladım. Kursumuz süresince bir tam günde, ART sikluslarında prematür progesteron yükseklğinde yönetim, beklenmeyen düşük yanıtlı hastalarda yaklaşım, ovarian stimülasyon amacıyla protokol seçimi, dondurulmuş embriyo transfer sikluslarında hazırlık protokolleri, luteal destek ve embriyo transferindeki püf noktalar hakkında bilgilerimizi güncelledik ve ardından tüm katılımcılarla birlikte hasta örnekleri üzerinden pek çok önemli konuyu tartıştık, yaklaşımlarımızı, yenilikleri ve önerileri interaktif bir şekilde gözden geçirdik.

Özellikle bu kursu planlarken kurduğum hayali gerçeğe dönüştüren, gün boyunca kursa yoğun katılım gösteren, her yaş grubundan tüm kardeşlerime, arkadaşlarıma ve Hocalarıma katılımları ve katkılarından dolayı teşekkür ederim. Sizler için de verimli olduğunu ümit ediyorum. İleride de benzer organizasyonlarda bir araya gelebilmek ümidiyle,

Sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Mehtap Polat
Üreme Endokrinolojisi Özel İlgi Grubu Koordinatörü


17 Eylül 2022 - Ankara Bölge Toplantısı

Üreme Endokrinolojisi Özel İlgi Grubu Ankara Toplantısı ardından

Sayın meslektaşlarım,
Üreme Endokrinolojisi Özel İlgi Grubu olarak, 17 Eylül 2022 tarihinde Ankara’da ‘ART’de Güncel Bilgiler, Kanıta Dayalı Yaklaşım’ başlıklı toplantımızı gerçekleştirdik. Toplantımızda bir tam gün boyunca, 6 oturum gerçekleştirdik ve 3’ü yurtdışından (Amerika, İtalya ve İsrail) olmak üzere toplam 18, alanında uzman meslektaşımızın katkısı ile eğitimimizi tamamladık. Toplantı programını yaparken amacım, mesleğinin farklı aşamalarındaki tüm meslektaşlarımıza hitap edecek, ilgilerini çekecek, günlük pratiklerine katkısı olacak güncel uygulamaları içeren, bilimsel seviyesi yüksek bir program oluşturmaktı. Bu kapsamda günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız hasta gruplarından POSEIDON grubundaki hastalara yaklaşım, düşük over rezervli hastaların yönetimi, dondurulmuş embriyo transfer sikluslarında hazırlık protokolleri, taze ve dondurulmuş embriyo transfer sikluslarında luteal faz desteği, double trigger, ART uygulamalarında pratik ipuçları, PCOS’de güncel yaklaşım ve zor IVF hastalarında yönetim konularını detaylı bir şekilde irdeledik. Bir birimizin deneyimlerinden faydalandık, aynı zamanda sosyalleştik ve sohbet etme imkanı bulduk. Toplantımız aynı zamanda online olarak ta takip edilebildi.

Gerek online, gerekse fiziken toplantımıza katılarak destek olan tüm meslektaşlarımıza, konuşma davetimi kırmayarak programda yer alan tüm arkadaşlarıma, Hocalarıma ve elbette bu toplantının gerçekleşmesinde çok önemli bir yere sahip olan endüstriye teşekkür ediyorum.

İlerleyen aylarda da Üreme Endokrinolojisi Özel İlgi Grubu olarak benzer formatta bölgesel toplantılar yapmayı ve sizlerle karşılaşabilmeyi umuyorum.

Sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Mehtap Polat
Üreme Endokrinolojisi Özel İlgi Grubu Koordinatörü

Toplantımızdan Kareler